WYSOKIE KOŁO – Parafia pw. NMP Królowej Różańca Świętego

Podziel się

Wysokie Koło – wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, w gminie Gniewoszów.

14 km od Sieciechowa

Regów i Wysokie Koło w XV w. stanowiły własność Regowskich her­bu Habdank, a potem Pękosławskich, Witowskich, Chomętowskich, Wielopolskich i Lewic­kich.
Pierwotny drewniany kościół pw. św. Mikołaja w Regowie, w pobliżu Wisły, istniał około 1390 r. Parafia została erygowana w 1439 r. przez biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnic­kiego.
Ze względu na częste wylewy Wisły zmieniono w XV w. lokalizację świątyni. Kolejny kościół modrzewiowy zbudował w 1747 r. proboszcz ks. Maciej Gwiazdowski, a uposażyła go Dorota z Czekarzewic, wojewodzina lubelska i dziedzic Jan Wielopolski. Znaczenie kościoła zaczęło maleć pod koniec XIX w. Nazwa parafii funkcjonowała jeszcze formalnie do I wojny światowej, kiedy całkowicie zaniknął kościół w Regowie.
Na terenie parafii Regów w Wyso­kim Kole powstał kościół pw. Św. Krzyża i klasztor dominikański zbudowany w latach 1637­-1681 z fundacji Stanisława Witowskiego, kasztelana sandomierskiego i Jana Wielopolskiego. Kościół był konsekrowany w 1694 r. przez bp. Stanisława Szembeka, sufragana krakowskiego. Po kasacie dominikanów w 1870 r. zamieszkiwali tu krótko franciszkanie reformaci, zaś pod koniec XIX w. proboszcz parafii Regów zamieszkał w zabudowaniach klasztornych i od 1891 r. nabożeństwa były sprawowane w Wysokim Kole.

Po bokach prezbiterium znajduje się zakry­stia i skarbczyk sklepione kolebkowo, a nad nimi kaplice Matki Bożej z cudownym obrazem i św. Józefa. Cudowny obrazCudowny obraz Matki Bożej Wysokolskiej, typu Hodegetria, namalowany został na wzór wizerunku z Częstochowy, z tą różnicą, że w prawej ręce Matka Boża trzyma różę. Ob­raz odbiera kult od 1684 r. Jest to wizerunek wykonany farbą olejną na desce lipowej. Czczony jest pod tytułami: Róża Duchowna, Królowa Różańca Świętego. Uroczysta koronacja odbyła się 18 sierpnia 1974 r. Przewodniczył jej kard. Stefan Wyszyński. Kościół jest trójnawowy, bazyli­kowy, orientowany, zbudowany na planie prostokąta i wzniesiony z cegły i białego kamienia.

Za www.diecezja.radom.pl


Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.