Czas konspiracji w gminie Sieciechów

Podziel się

Czas konspiracji w gminie Sieciechów – placówka Nr. 7

W wojnie obronnej 1939r. z naszej gminy brało udział ponad 200 mężczyzn, z Sieciechowa około 60. Uczestniczyli we wszystkich znaczących bitwach kampanii wrześniowej. W największej bitwie nad Bzurą, w obronie Warszawy, Twierdzy Modlin i pod Kockiem.
Po przegranej wojnie większość powróciła w rodzinne strony.
Nie załamali się, zaraz zaczęli tworzyć spontanicznie piątki konspiracyjne, które miały za zadanie szukać porzuconej lub ukrytej broni przez żołnierzy polskich cofających się przed Wermachtem. Broń tą czyszczono konserwowano i chowano, do zakonspirowanych magazynów by w odpowiednim momencie użyć ją przeciwko wrogowi. W każdej większej wsi w naszej gminie znaleźli się ludzie, którzy tworzyli zalążki konspiracji.
W Sieciechowie Starszy Ogniomistrz Aleksander Niedzielski i Deska Stanisław, w Kępicach Abramczyk Józef, Zbyczynie Dalczyński Tadeusz, w Zajezierzu Lenarcik Szczepan, Nadgórniku Kurpiel Władysław, Woli Klasztornej Ciesielski Antoni, Mazur Edward, Mozolicach Glinka Edward, Łojach Karsznic Jan, Kolonia Bąkowiec Latos Bolesław.
W niedługim czasie nawiązali ze sobą kontakt gdyż wszyscy się dobrze znali, chodzili przecież do siedmioklasowej szkoły w Sieciechowie. Powołano wspólną organizację pod nazwą Polska Organizacja Zbrojna.
Rząd Polski we Francji wydał rozporządzeni celem scalenia wszystkich tak spontanicznie powstających organizacji zbrojnych pod jedno dowództwo, tak powołano Związek Walki Zbrojnej. W kraju powstaje Polskie Państwo Podziemne, którego struktury znajdowały się w każdej gminie powiecie
i województwie. W powiecie kozienickim powstała Komenda Obwodu. Powiat podzielono na podobwody i placówki, podobwodów było sześć, nasza gminna placówka miała Nr. 7 i wchodziła w skład podobwodu II ,,Wschód’’.
Z nami w podobwodzie II były Placówka Sarnów i Placówka Policzna. Mieliśmy się przygotowywać do ogólno narodowego powstania. W marcu komendant placówki Nr. 7 Aleksander Niedzielski wraz
z Szczepanem Lenarcikiem 
dostaje rozkaz wykonania jakiejś misji w lubelskim. Akcja nie dochodzi do skutku obydwaj zostają aresztowani w Luterskich Piaskach i przewiezieni do Lublina na Zamek. Torturowani nikogo nie wydają. Przewiezieni do obozu
KL. Auschwitz, tam zostają zamordowani: Niedzielski 18.08.1941r, Lenarcik 10.11.1941r. Placówkę Nr. 7 chwilowo obejmuje Deska Stanisław.
W konspiracji następuje zamęt. ZWZ opuszcza połowa ludzi. Wstępują
do nowo powołanej przez Stronnictwo Ludowe organizacji o nazwie Bataliony Chłopskie. W naszej placówce do BCH przechodzą prawie całe wsie Kępice, Nagórni, Zajezierze, Wola Klasztorna.
W 1942r. nastąpiła reorganizacja struktur na miejsce ZWZ, powołano Armię Krajową, która stała się główną siłą Polskiego Państwa Podziemnego. Dotkliwym ciosem dla organizacji staje się aresztowanie
a nocy z 11 na 12 lipca 1942r. w olbrzymiej obławie, która objęła Garbatkę i okolicę, Komedę Obwodu AK. Stracone zostają radiostacje, maszyny do pisania, powielacze, matryce i materiały piśmienne. Komenda Obwodu wydawała pismo ,,Reduta’’ które przez jakiś czas przestało wychodzić.
Po odbudowaniu struktur Komedy Obwodu powierzono wydawania pisma placówce Sieciechów. Kierownikiem prasy zostaje Jan Molęda ,,Sewer’’ student Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie z Woli Klasztornej. Prowadzi redakcję przez rok, zostaje zamordowany
w obławie 22 lipca 1943r we wsi Molędy wraz z 9-ciu konspiratorami. Redagowanie ,,Reduty’’ przejmuje brat Władysław Molęda prawnik wraz z żoną. Do konspiracji należeli wszyscy pracownicy gminy.
Wójt Szymański, sekretarz Drążyk, pracownicy Szczepaniak i Marian Gawełek wysiedleni z Pomorza. Ułatwiało to pracę placówki, ludziom spalonym wydawano lewe dokumenty. W Sieciechowie organizacja powołała na sołtysa jednego z pierwszych konspiratorów energicznego odważnego. Placówka prowadzi kurs podchorążych, wykładowcami byli Stanisław Deska pp. saper, oraz ludzie z Komendy Okręgu.
Kurs ukończyli Jan Stachurski, Henryk Jaskulski, Stefan Strzelecki, Marian Furgo i Jan Karsznia.

Opracował Stefan Siekskanuj0001

PLUTON SIECIECHOWSKI

PLUTON SIECIECHOWSKI fot. S. Siek

PLUTON SIECIECHOWSKI

PLUTON SIECIECHOWSKI fot. S. Siek


Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.