Brzeźnica – kościół p.w. Najświętszego Serca Jezus i św. Leonarda

Podziel się

Brzeźnica – wieś w gminie Kozienice, powiecie kozienickim, położona na południowy wschód od Kozienic przy trasie krajowej 48.

12 km od Sieciechowa

Pierwszy kościół istniał w Brzeźnicy w drugiej połowie XV w. Sama Brzeźnica była wtedy filią opactwa w Sieciechowie.
Samodzielna parafia została erygowana 24 listopada 1919 r. przez bp. Mariana Ryxa.
Pierwotny kościół drew­niany pw. św. Mikołaja, św. Leonarda, św. Katarzyny i św. Małgorzaty powstał w drugiej poło­wie XV w. Spłonął jednak podczas wojen szwedzkich w 1657 r.
Kolejną drewnianą świątynię wzniesiono w drugiej połowie XVII w., a jej konsekracji dokonał 3 września 1671 r. bp Mikołaj Oborski.
Trzeci, murowany kościół powstał w latach 1778-1780 z inicjatywy opata sieciechowskiego Leonarda Prokopowicza.
W początkach XX w. ks. Czesław Wasiński postanowił zbudo­wać większy kościół. Powstał on w latach 1911-1914 wysiłkiem całej parafii. Do prezbiterium ze starego kościoła dobudowano nawę. Nieszczęśliwie, w początku I wojny światowej 17 paź­dziernika 1914 r. kościół został zniszczony przez Rosjan ostrzałem artyleryjskim z twierdzy Dęblin. Rosjanie bowiem uznali kościół za punkt schronienia Niemców. W roku następnym Austriacy wysadzili wieże i resztki kościoła legły w gruzach. Wtedy ks. Wasiński wybudował tymczasową kaplicę z cegły ze zburzonego kościoła wraz ze złączoną z nim plebanią.
Kościół obecny według „notatek” projektu arch. Jarosława Wojciechowskiego został zbudowany w la­tach 1925-1934 także staraniem ks. Wasińskiego. Kościół poświęcony został 16 grudnia 1934 r. Wtedy tymczasową kaplicę zamieniono w całości na plebanię. Podczas II wojny światowej ko­ściół został nieznacznie zniszczony. Wstępnej odbudowy po 1946 r. dokonał ks. Władysław Kucharczak. Kościół stanowi ciekawy przykład sakralnej architektury neoromańskiej. Jest mu­rowany z cegły czerwonej, nawa szersza XX-wieczna i prezbiterium węższe i niższe, prawdopodobnie częściowo z XVIII w
.
Za www.wikipedia.org.pl

 

W kościele znajduje się drewniana ambona wyrzeźbiona przez legionistę – uczestnika bitwy pod Laskami – Anielinem, z nieistniejącego kościoła garnizonowego w Kozienicach.

Za www.diecezja.radom.pl i www.kozienice.dt.pl

 

 


Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.