Izba historyczna Stefan Siek

Podziel się

Izba historyczna powstała w 2006 roku, w nieużywanej szklarence służącej kiedyś do produkcji flanc pomidorów i ogórków.
W zaadoptowanym pomieszczeniu znajdują się eksponaty i gabloty przedstawiające historię Sieciechowa od prehistorii do czasów współczesnych.

W gablotach znajdują się narzędzia krzemienne z epoki kamienia łupanego . Ceramika z czasów przed koła garncarskiego,

Urna

Urna fot. K. Siek.

Urna prochowa

skamienieliny, fragmenty bali dębowych wyciągnięte z dorzeczy Wisły.
Najstarsze fragmenty naczyń glinianych sięgają czasów ok. 2000 lat przed narodzeniem Chrystusa i wykonane zostały bez użycia koła garncarskiego. Najmłodsze pochodzą z czasów I wojny światowej.
Następnie ceramika z początków państwa polskiego wyrabiana na kole, ale tylko wypalana nie polewana. Później okres świetności Sieciechowa gdzie już ceramika jest polewana lub grafitowa i aż do czasów zaborów gdzie mamy już porcelanę.

Pod gablotami można oglądać narzędzia używane przez naszych przodków m. in. noże, wagi, piły, heble, tasaki.

Mapy i piły

Mapy i piły fot. K. Siek.

Są eksponaty z I wojny światowej: fragmenty pocisków, łuski, skrzynki amunicyjne, karabin Mosin.

Zabytki z I wojny światowej

Łuski z I wojny światowej fot. K. Siek.

Z II wojny światowej karabiny Mausera, szabla pociski.

Te wszystkie eksponaty zostały znalezione na naszym terenie.

Posiadam również narzędzia do obróbki lnu, od międlicy, ścierlicy poprzez szczotki, wrzeciono, kołowrotek, warsztat tkacki, aż po wyroby z konopi i lnu.  Są tu ręczniki koszule, spodnie, postronki, liny, dywaniki, chodniki i inne.

Stefan Siek przy warstacie tkackim

Stefan Siek przy warsztacie tkackim fot. K. Siek.

W stodole udostępniam z kolei ekspozycję „Od ziarenka do Bochenka”
na której można zobaczyć jak wyglądają zboża uprawiane w naszym regionie oraz maszyny do ich przerobu. Takie jak: młockarnia, młynek wietrznik, śrutownik ręczny i wiele innych ciekawych przedmiotów.

Wóz drabiniasty

Wóz drabiniasty fot. K. Siek.

Można u mnie obejrzeć również kompletną uprzęż konia pociągowego, podkowy, kosy, sierpy, wagi i wóz drabiniasty.

Można również w ciekawy sposób zwiedzić Sieciechów wykorzystując poniższy Quest.

Plik do pobrania: Quest_Sieciechowskie_historie

Opracował Stefan Siek