Historia

Podziel się

Sieciechów
Nazwę swą bierze od znanego Palatyna z czasów księcia Władysława Hermana (1075)- Sieciecha.

Fundator opactwa Benedyktyńskiego w Sieciechowie

Sieciech malowidło z kościoła pobenedyktyńskiego w Opactwie fot. S. Siek

Ród Sieciecha wywodził się z książęcego rodu Starżów Toporczyków (herb Topór z gwiazdą),

Na taczy w czerwonym polu topór i złota gwiazda

Herb Starżów

który rządził państwem Wiślan, do chwili połączenia się
z Polanami. Rejon Sieciechowa był więc siedzibą książąt Wiślan.

 

 

 

 

 

 

Z nazewnictwem Sieciechowa związane są cztery miejsca w dolinie niecki wiślano-sieciechowskiej:
1. Gród ziemno-drewniany, siedziba rodu Sieciecha.
2. Sieciechów-niegdyś targ, osada podgrodowa, a później miasto.
3. Benedyktyński Klasztor w Sieciechowie.
4. Murowany zamek kazimierzowsko -sieciechowski.

Powiązane podstrony:

I. Nauczanie i Szkoły w Sieciechowie

Palatyn Sieciech sprowadza Benedyktynów do Sieciechowa w latach 1084-1090.

Sprowadza ich z Francji z Prowansji Klasztoru Sw. Idziego w celach misyjnych, ale nie tylko.

To przy ich pomocy mógł bić swe denary oraz mieć światłych ludzi przy swym boku. Konwent by mógł się rozrastać musiał uczyć pisać i czytać po łacinie naszych ziomków. Dlatego można sądzić, iż Benedyktyni przy klasztorze prowadzili jakieś formy nauczania. Bo przecież z nich otrzymaliśmy kapłanów na pierwsze parafie, które powstały w drugiej połowie dwunastego wieku. O tym, że nauczanie odbywało się przy Klasztorze lub w Mieście świadczą imiona na liście studentów Akademii Krakowskiej pochodzących z Sieciechowa: Piotr, syn Stanisława – 1512 r., Jan syn Jakuba – 1513 r., Klemens syn Mariana – 1514 r. Pierwsze wzmianki o szkole w Sieciechowie opisują szkołę parafialną. „Przy kościele farnym w Sieciechowie, znajdowała się szkoła początkowa, a jej rektor z żakami, co niedzielę i znaczniejsze święta, udawał się do kościoła klasztornego na śpiewanie mszy rannych, za co dostawał dziesięcinę snopową z jednego miejskiego łanu (1505 r.) Do bractwa św. Anny w Sieciechowie 1681 r. wpisało się pięciu, 1684 r. ośmiu studentów a zaś 1687 r. Stanisław Wlaskiewicz, kleryk mniejszych święceń, szkoły sieciechowskiej rektor. Jeszcze w 1689 r. obok organisty wspominano nauczyciela.

II. Czas konspiracji w gminie Sieciechów

Czas konspiracji w gminie Sieciechów – placówka Nr. 7

W wojnie obronnej 1939r. z naszej gminy brało udział ponad 200 mężczyzn, z Sieciechowa około 60. Uczestniczyli we wszystkich znaczących bitwach kampanii wrześniowej. W największej bitwie nad Bzurą, w obronie Warszawy, Twierdzy Modlin i pod Kockiem.
Po przegranej wojnie większość powróciła w rodzinne strony.

III. Pluton sieciechowski AK

IV. Kompania BCH-AK

V. Mieszkańcy Sieciechowa polegli i zamordowani podczas II wojny światowej.

VI. Izba historyczna Stefan Siek

Izba historyczna powstała w 2006 roku, w nieużywanej szklarence służącej kiedyś do produkcji flanc pomidorów i ogórków.
W zaadoptowanym pomieszczeniu znajdują się eksponaty i gabloty przedstawiające historię Sieciechowa od prehistorii do czasów współczesnych.

VII. Moje wspomnienia o ojcu Franciszku

Tata Franciszek Siek  urodził się 14 października 1911 r. w Sieciechowie. Przyszedł na świat w wielodzietnej rodzinie, w której było czternaścioro dzieci. Były to troiste dzieci. Ojciec taty Tomasz Siek owdowiał i z pierwszą żoną miał pięcioro dzieci, córki Marię, Juliannę, synów Bronisława, Stanisława i Juliana. Matka Marianna Siek z pierwszego małżeństwa Półka, miała z pierwszym mężem sześcioro dzieci, trzy córki Marię, Julię i Helę oraz trzech synów Stanisława, Józka i Olka. Małżonkom Mariannie i Tomaszowi urodziła się córka Janina i dwóch synów Franciszek i Piotr. Tomasz Siek osierocił ich gdy Franek miał dziewięć lat. Wychowaniem zajęła się matka kobieta bardzo energiczna, oczytana, która potrafiła załatwić każdą sprawę w każdym urzędzie. Mój ojciec chodził do szkoły podstawowej w Sieciechowie.

VIII. Tomasz Pachucy – historia mojego dziadka po kądzieli.

Tomasz urodził się 9.11.1882 roku jako drugie dziecko małżonków Pachucych. Był synem Piotra ur. 13.05.1850 rok, zmarłego 19.03.1883 roku oraz Stanisławy z Dulskich. Mając roczek stracił ojca, został z matką i siostrą Marianną, urodzoną 21.03.1880 roku. Matka zarządzająca własnością, wpadła w długi i majątek został zlicytowany. Z licytacji zostały niewielkie pieniądze podzielone na matkę i dzieci. Po utracie domu, rodzina zamieszkała na komornym. Ze względu na niepełnoletność Tomasz nie mógł pobrać tych pieniędzy.

Uczęszczał do szkoły jednoklasowej trzy-oddziałowej, w której nauczanie wszystkich przedmiotów odbywało się w języku rosyjskim. Po skończeniu 18 lat wypłacono mu przysługującą należność ze zlicytowanego majątku, było tego wraz z odsetkami tyle, że Tomasz mógł sobie za to kupić kamasze. Tomasz Pachucy gdy dorastał zajmował się rożnymi pracami, był między innymi parobkiem.

IX. Moja Ojcowizna – Aleksandra Zawadzka

„Stefan Siek-człowiek mojej miejscowości zasłużony dla regionu.”

Autor: Aleksandra Zawadzka

Opiekun: Hanna Borowiec

Moja Ojcowizna

Stefan Siek – człowiek  mojej miejscowości zasłużony dla regionu

„Poznajemy Ojcowiznę”- tak brzmi tytuł konkursu.  Jednak co to właściwie jest ojcowizna?
Z czym nam się kojarzy?

Ojcowizna to majątek, dziedzictwo, spuścizna, którą potomni dziedziczą
po swoich  przodkach.  Dla mnie  to nie tyle miejscowość w której mieszkamy, ale miejsce,  z którego wywodzimy się my i nasi przodkowie. Ojcowizna to  rodzina,  ta najbliższa i ta dalsza, ta z kilku ostatnich pokoleń i ta ze starszych. To też rodzinne pamiątki; stare zdjęcia, notatki, pamiętniki,
czy choćby medalik komunijny. To  miejscowe zabytki; kościół, figurka.

X. Dokumenty

Książeczka wojskowa Jaskulskiego Franciszka, Siek Franciszek. Legitymacja członkowska spółdzielni spożywców „Jedność” w Sieciechowie. Obligacje. Pozwolenie na broń. Kenkarta. Legitymacja medalu „Za udział w wojnie obronnej 1939 r.” Legitymacja ZBoWiD.

XI. Świadectwa

 

XII. Mapy

XIII. Archeologia


Podziel się

3 Komentarzy do Historia

  1. jakub

    Nazwa Praga pochodzi prawdopodobnie od wyprażania lasu w celu pozyskania terenów pod uprawy…

  2. Waldemar Włoszczak

    Witam, nazywam się Waldemar Włoszczak i prowadzę pewne badania. Chciałbym spytać czy posiadacie Państwo jakąkolwiek wiedzę na tema pochodzenia nazwy Praga jako części wsi pobliskich Zajezierzy.

    Z góry dziękuję za odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.